Araç Kiralamak mı Satın Almak mı Daha Mantıklı?

0 286

Araba satın alabileceğiniz en pahalı mallar arasında olduğu için zaman zaman araç kiralamak önemli alternatiflerden biri oluyor. Peki, araç kiralamak mı yoksa satın almak mı daha mantıklı bir karar? Genel olarak baktığımızda araç kiralamanın da satın almanın da hem avantajları hem de dezavantajları var. Bunun için karar vermeden önce kendi ihtiyaçlarınızı ve tercihlerinizi iyice değerlendirmeniz gerekiyor.

Seçim yaparken her şeyden önce fiyatlara bakmak istiyor olabilirsiniz. Ancak, bu aşamada sıralamayı doğru yaparsanız doğru kararı verme olasılığınız da artar. Öncelikle yaşam tarzınıza ve araca neden ihtiyacınız olduğuna bakmanız gerekiyor. Bazı insanlar sık sık araba değiştirmeyi isteyebilir ve hatta buna gereksinim duyabilir. Aracı bazen dağ yollarında bazen şehir içinde, bazen kalabalık gruplarla bazen de bir yığın eşya doluyken kullanmanız gerekebilir. Belki de sadece farklı araçları denemekten zevk alıyor olabilirsiniz. Öyleyse, araç kiralamak sizin için en doğru karar. Diğer taraftan daha sabit bir hayatınız varsa araç satın almaya daha yakın hissedebilirsiniz.

Ekonomik açıdan baktığınız zaman da tercihleriniz ön plana çıkıyor. Örneğin, bazı insanlar ve şirketler prestij gibi nedenlerle satın alabileceklerinden daha pahalı araçlar kullanmak isteyebiliyor. Bu durumda araç kiralama son derece avantajlı bir konuma geliyor. Sürekli araç kullanmanız gerekmiyorsa ve hafta sonu kısa seyahatlerden de geri kalmıyorsanız araç kiralamak -özellikle kalabalık yolculuklarda- çok daha ekonomik bir seçenek olarak öne çıkar.

Bunların dışında araç kiralamak ya da satın almak arasında karar verirken aracınıza ne kadar zaman ayırmak istediğinizi de düşünmelisiniz. Araç muayenesi, taşıt sigortası, temizliği, bakımı gibi rutin işlerle ilgilenmeyi göze alıyorsanız ve diğer ihtiyaçlarınıza da hitap ettiğini düşünüyorsanız araç satın almak sizin için doğru karar olabilir. Yine de araç kiralamanın sizi bu işlerden kurtaracağını ve sizi zamandan kurtaracağını aklınızdan çıkarmayın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.